Cementas

Cementas – medžiaga reikalinga statyboms, kad sutvirtintų švairiuscementas elementus. Turbūt niekas nesitiki pastatyti namo, nenaudojant cemento. Taigi cementas, išskiriamas į keletą pagrindinių rūšių: pucaloninį portlandcementą, šlakinš pordlandcementą, aliuminatinį ir plėtrujį cementą.
Plėtrusis cementas būna: greitai besirišantis – pradeda kietėti po 5 min. nuo užmaišymo ir sukietėja po 10 min.; lėtai kietėjantis rišasi po 20 min. nuo užmaišymo ir baigia sukietėti po 4 val. Greitai kietėjančiu plėtriuoju cementu užtaisomos surenkamųjų betoninių konstrukcijų ir vamzdžių sandūros, betoninių, gelžbetoninių ar mūrinių konstrukcijų plyšiai. Lėtai kietėjantis plėtrusis cementas naudojamas nelaidiems vandeniui rezervuarams įrengti.
Pucolaninį portlandcementą galima pagaminti sumaišius maltą klinkerį ir minėtus priedus. Sumaišytas su vandeniu šis cementas kietėja lėtokai, bet vėliau procesas suintensyvėja. Šešis mėnesius kietėjęs vandenyje dažnai būna stipresnis už įprastą portlandcementą. Šis cementas kietėdamas išskiria mažiau šilumos, todėl naudojamas dideliems masyvams kloti hidrotechnikos statybose (betonuoti hidrotechnikos įrenginius po vandeniu ar požemines konstrukcijas gėlame bei jūros vandenyje, bet nepatartina jį naudoti žiemą. Sausoje aplinkoje šis cementas greitai nustoja kietėti, todėl patartina dažnai laistyti. Naudoti statybose, kur pastatai bus itin sausose vietose, nepatartina.
Aliuminatinis cementas gaminamas iš boksitų, klinčių, kreidos arba kalkių. Jam reikia daug vandens, todėl sukietėjęs būna tankesnis, mažiau laidus vandeniui.


Šlakinis portlandcementas gaminamas iš portlandcemento klinkerio ir granuliuoto aukštakrosnių šlako. Kietėdamas išskiria mažiau šilumos už porlandcementą. Nors atsparesnis vandeniui, bet neatsparus magnio druskoms ir įvairioms rūgštims, mažiau atsparus šalčiui, todėl nepatartina naudoti drėgnoms konstrukcijoms, kurios tai užšąla, tai atšyla. Betonas, pagamintas iš šio cemento, gerai sukimba su armatūra, pastaroji nerūdija, todėl naudojamas gelžbetoninėms konstrukcijoms betonuoti.

Taigi kaip matote cementas suskirstytas į keletą rūšių, kurios skiriais savo savybėmis ir reikalavimais. Jeigu planuojate užsiimti statybomis, beabejo geriauisa pasikonsuktuoti su specialistais, kurie padės jums išsirinkti tikria tinkamą cementą.